Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Małe, wygodne i sprawniejsze od niejednego komputera!

17 lutego 2020


Popularność komputerów stacjonarnych spada z roku na rok. Coraz mniej użytkowników decyduje się na zakup dużych komputerów, gwarantujących najczęściej najwyższe parametry podzespołów. Nic w tym dziwnego, bowiem oczekiwania względem komputerów – podobnie jak i technologia – regularnie się zmieniają.

Początek końca…

Niegdyś komputer stacjonarny był sprzętem pierwszej klasy. Gwarantował stabilny system operacyjny, solidne podzespoły i długą żywotność. Wszystkie te cechy były, są i będą niezwykle istotne, ale wraz z biegiem czasu urządzenia konkurencyjne stały się lepiej dostosowane do bieżących potrzeb użytkowników.

Pierwszym problemem komputerów stacjonarnych był fakt, iż użytkownicy zaczęli odczuwać potrzebę ciągłego użycia sprzętów technologicznych – w domu, pracy czy nawet w drodze. Początkowo popularność komputerom stacjonarnym odbierały wyłącznie smartfony, jednak z czasem na rynku zaczęły pojawiać się również tablety i dyski zewnętrzne.

Jakby konkurencji było mało, coraz lepszymi podzespołami dysponowały również laptopy, które nie były stworzone wyłącznie do wykonywania podstawowych funkcji, oferowanych przez komputery stacjonarne. Obecnie laptopy służą również do gier, oferując niejednokrotnie lepsze karty graficzne czy dźwiękowe od stacjonarnych konkurentów na rynku.

Problem z grami!

Przez długi czas komputery stacjonarne były najpopularniejszymi systemami, na które produkowano niezwykle znane gry, od producentów jak Ea Sports czy Sega. Z czasem jednak na rynku wzmocniła się nie tylko pozycja laptopów, ale również i konsol. Zarówno Xbox jak i Playstation oferują lepszą grafikę i grywalność wielu znanych produkcji.

Co więcej, produkcje na konsolę gwarantują utrzymanie stabilności systemu i ciągłość nowszych odsłon gier. W przypadku komputerów niejednokrotnie bywa tak, że każda nowa wersja gry wymaga wymiany karty graficznej bądź dźwiękowej na nowy, droższy model.

Może pamięć?

Skoro komputery stacjonarne straciły prym w materii technologii oraz gier, można było się spodziewać, że również i ich ogromna, wbudowana pamięć wkrótce przestanie być wyróżniającym elementem.

Dla wielu osób liczne dokumenty, zdjęcia i inne treści multimedialne, które mają zachowane na komputerach stacjonarnych, są jedynymi powodami, dla których wciąż używają wskazanych modeli.

Z odpowiedzią pojawiają się jednak dyski zewnętrzne, które gwarantują znacznie wygodniejsze i prostsze przechowywanie dokumentów. Co więcej, dysk zewnętrzny jest banalny w obsłudze i umożliwia dynamiczne przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami.

Niejednokrotnie dyski zewnętrzne mają znacznie większą pamięć niż komputery stacjonarne.

Tablety i dyski zewnętrzne – odpowiedź na potrzeby użytkowników…

Tablety i dyski zewnętrzne są tak naprawdę odpowiedzią producentów na potrzeby klientów. Oba urządzenia są uproszczeniem stacjonarnych sprzętów, gwarantującymi stabilność i użyteczność systemu.

Tablety – w zależności od konkretnego produktu – mogą spełniać funkcję smartfona, komputera lub łączyć obie role. Sprzęty jednego producenta są ze sobą kompatybilne, zatem niejednokrotnie użytkowanie tabletu nierozerwalnie łączy się korzystaniem z konkretnego modelu smartfona czy nawet dysku zewnętrznego. Wygoda ta prowadzi jednak do całkowitego zapomnienia o nieco wygasłych już sprzętach, a więc komputerach stacjonarnych.

Artykuł powstał we współpracy z www.szukamlapka.pl

Jak zrobić zdjęcie do CV?

Redakcja aspot.pl

Nasza strona jest stworzona dla wszystkich pasjonatów elektroniki i sprzętów. Znajdziesz tu także ciekawe artykuły lifestylowe, czy też o AGD i RTV. Zapraszamy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak działa technologia 3D w telewizorach?
Jakie są różnice między telewizorami LED, OLED i QLED?
Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje technologię Dolby Atmos?

Jesteś zainteresowany reklamą?