Warto zdawać sobie sprawę, że nowoczesny monitoring z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród instalatorów w instalacjach systemów telewizji dozorowej. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że niezwykła jakość obrazu w rozdzielczości HD 720p albo FullHD 1080p umożliwia praktycznie bez żadnego problemu zidentyfikować twarz danej osoby nawet z dalekiej odległości.
Nie wszyscy mają również świadomość, że monitoring IP działa praktycznie na takiej samej zasadzie co monitoring przemysłowy analogowy. Różnica polega jednak na tym, że oferuje nie tylko bardzo wysokiej jakości obraz. ale również w pełni cyfrową obróbkę obrazu. Trzeba także zaznaczyć, że różnica będzie polegała w sposobie połączenia okablowania.
Jak dokładnie działa monitoring IP?
Warto mieć świadomość, że systemy telewizji przemysłowej IP pracują praktycznie w pełni cyfrowym formacie. Nie można oczywiście zapomnieć, że obraz wideo jest przesyłany przez kabel komputerowy do koncentratora, a następnie z koncentratora do rejestratora IP.
Warto także koniecznie zaznaczyć, że do przesyłu danych wykorzystywany jest komputerowy protokół internetowy TCP/IP. W ten prosty sposób praktycznie każdemu urządzeniu, które będzie wpięte w sieć zostanie nadany indywidualny numer IP. Z kolei do każdej kamery będzie można się zalogować przez przeglądarkę internetową. Nie wszyscy mają również świadomość, że identyczną funkcjonalność co kamery IP gwarantuje rejestrator cyfrowy.
Zasilanie kamer IP
Kamery przemysłowe megapixelowe mogą być zasilane w tradycyjny sposób poprzez podpięcie 12V z zasilacza zewnętrznego. Mogła być również zasilane przez system PoE Power Over Ethernet przekazujący energię elektryczną do kamery za pomocą tego samego kabla komputerowego odpowiadającego za transmisje sygnału. Dzięki podwyższonemu napięciu z 12V do 48V możliwe jest przesyłanie zasilania na duże odległości po cienkich przewodach okablowania UTP.
Monitoring przez Internet
Trzeba zdawać sobie sprawę, że monitoring IP praktycznie tak samo, jak każdy monitoring może zostać podłączony do internetu. Można również bez żadnego problemu z niego korzystać w wybranym przez siebie miejscu na świecie dzięki przeglądarce internetowej. ale dołączonego oprogramowania. Warto również wiedzieć, że konfiguracja systemu IP praktycznie niczym nie będzie różniła się od konfiguracji tradycyjnego systemu monitoringu.
Koniecznie należy również uwzględnić fakt, że rejestrator cyfrowy nie posiada dużej liczby wejść na kamery, a jedynie jedno wejście głownie wtyk RJ45, który będzie gromadził sygnał praktycznie z wszystkich kamer IP.
Nie wszyscy mają także świadomość, że każdy rejestrator dźwięku ma indywidualny numer IP, który jest przypisany do urządzenia. Może być on oczywiście modyfikowany, jeżeli zaistniałaby taka potrzeba. Należy również koniecznie zaznaczyć, że praktycznie każdy system monitoringu może bez żadnego problemu pracować z bateriami słonecznymi. Z kolei przez zastosowanie właściwej instalacji z panelami słonecznymi możliwe jest zasilanie systemu monitoringu nawet bez wcześniejszego podłączenia do sieci.