Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zakup drona, warto zorientować się w temacie. Na co zwrócić uwagę wybierając model odpowiedni dla siebie.
Dron to bezzałogowa maszyna latająca
Najczęściej sterowana zdalnie, choć niektóre modele potrafią latać samodzielnie. Co ciekawe dronami nazywa się także duże samoloty bezzałogowe, jednak częściej określenie to stosowane jest do nazwania małych gadżetów, ważących od kilkaset gramów do kilku kilogramów.
Zakup drona a w zasadzie to jaki on będzie na pewno uwarunkowane jest tym, czy jest to nasza pierwsza przygoda z lataniem takim gadżetem, czy tez mamy już za sobą pierwsze próby pilotażu. W pierwszym przypadku warto rozpocząć od czegoś mniejszego i tańszego. Takie drony można już zakupić za kilkaset złotych. Pozwalają amatorom na opanowanie sztuki pilotażu i wyrobienie sobie opinii czy to aby na pewno jest coś dla nich.
Roztaczają się przed nami dużo większe możliwości jeżeli wybierzemy dron wyposażony w kamerę rejestrującą filmy oraz robiącą zdjęcia z powietrza. Wyposażone są one często s dobre systemy stabilizacji oraz akumulator, który zapewnia nam kilkanaście minut zabawy. Takie modele kosztują już od 1000 do nawet kilku tysięcy złotych. Często wybierają je operatorzy, którzy maja już jakieś doświadczenie w obsłudze tego typu urządzenia.
Wreszcie są też modele kosztujące po kilkanaście albo i więcej złotych. Takie niewątpliwie znajdą swoje zastosowanie w branży filmowej.
Zakup drona – wybór
Ważnym aspektem jest to jak będziemy sterować naszym dronem. Tutaj mamy zazwyczaj do wyboru sterowanie smartfonem lub dedykowanym urządzeniem. Standardem jest bezprzewodowy kontroler, który przypomina nieco pada do konsoli. W przypadku droższych modeli otrzymujemy już pełnoprawny sterownik. Głowna zaleta takiego rozwiązania jest lepsze komunikacja z samym dronem, co pozwala np. na bardziej precyzyjne pilotowanie.Niektóre kontrolery posiadają własne wyświetlacze, inne natomiast wymagają podłączenia swojego smartfona lub tabletu. W jednym i drugim przypadku możemy śledzić na ekranie podgląd na żywo. Zdarzają się też przypadki, w których producent dostarcza jedynie aplikacje do zainstalowania na własnym urządzeniu mobilnym.
Bardzo przydatną funkcją w naszym bezzałogowym „statku powietrznym” będzie funkcja śledzenia. Świetne rozwiązanie dla osób, które chcę uwiecznić swoje poczynania na filmie wideo, ale potrzebują do tego wolnych rąk (np jada na rowerze). Dron z taka funkcją jest w stanie śledzić ustalony wcześniej obiekt i podążać za nim w taki sposób, aby utrzymywać go w kadrze. Najczęściej spotykane rozwiązania śledzenia obiektu to: follow me lub active track. Ten pierwszy opiera się o GPS – dron podąża za urządzeniem – nadajnikiem, np smartfonem. W drugim przypadku wykorzystywane jest oprogramowanie do rozpoznawania obiektów na obrazie.
Funkcje w dronach
Oczywiście wybierając dron z funkcją filmowania, stajemy przed kolejnym wyborem co do jakości i sposobu montażu kamery. Możemy wybrać model z wbudowaną własna kamerą HD, Full HD lub nawet 4K albo model z możliwością podpięcia własnej sportowej kamery np. GoPro. Dobrej klasy dron będzie oczywiście wyposażony w odpowiedni stabilizator obrazu, co wyeliminuje ewentualne drgania lub przechyły z naszego nagrania.
Ważną informacja dla przyszłych użytkowników dronów jest fakt, że na terenie naszego kraju, bez specjalnego zezwolenia rekreacyjnie lub sportowo można latać dronem o wadze nieprzekraczającej 25 kg (wraz z wyposażeniem). Musimy także pozostawać w stałym kontakcie wzrokowym z naszą maszyną. Bezwzględny zakaz odbywania lotów obowiązuje nad lotniskami lub w ich pobliżu oraz nad miastami. nie wolno też przekraczać wysokości 150 metrów. Warto śledzić na bieżąco przepisy prawne, dotyczące dronów.